RAYO off-road centrum 4x4 wroclaw poland all terrain custom cars logo white

POWERED BY RAYO

Toyota Hilux

Toyota Hilux nowej generacji z 2021 roku to doskonała baza do zbudowania auta wyprawowego. Niezawodność tego modelu, znana jest od wielu lat. Liczymy, ze w nowej wersji sprawdzi się jeszcze lepiej niż jej poprzednia generacja. Model ten jest eksploatowany nawet w najtrudniejszych warunkach. Do zalet których podróżnicy zignorować nie powinni należą: duża siec serwisowa i dealerska, fatwy dostęp do części i bogata oferta akcesoriów tuningowych.

Planując budowę nowoczesnego samochodu wyprawowego przyjmujemy nastepujące kryteria, które taki samochód powinien bezwzględnie spełniąc:

  1. Komfort podróżowania na dużych odległościach: mocny silnik, dobra pozycja za kierownica.
  2. Dzielnost terenowa: dobre zawieszenie, które pozwala nam szybko i bezpiecznie poruszać się na dojazdówkach, po szutrach i asfalcie.
  3. Dobra trakcja w terenie.
  4. Dobre warunki biwakowania: bardzo dobre warunki snu i funkcjonowania w ramach i wokół obozu, który wyznacza samochód. Niezależność energetyczna (system zarządzania energia oparty o panele słoneczne), waśne zródło czystej wody (wbudowany zbiornik wody) oraz komfort cieplny zapewniany przez ogrzewanie postojowe.

1. PODWOZIE

Wybór padł na BP-51 od Old Man Emu – marka uznanego australijskiego producenta ARB. Jest to jeden z najlepszych amortyzatorów dostępnych na rynku, który łączy w sobie wydajność, trwałość oraz możliwość regulacji dzięki której możemy dopasować ustawienia do różnych warunków terenowych lub aktualnego obciążenia pojazdu.
Dzięki temu, auto zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę w zasadzie w każdych warunkach.

Dobra ochrona podwozia to klucz do bezpiecznej jazdy w terenie. Aby zabezpieczyć podwozie Hiluxa, zastosowano aluminiowe osłony, które chronią chłodnicę, skrzynię biegów, reduktor oraz zbiornik AdBlue. Osłony posiadają odpowiednie wycięcia, które umożliwiają wentylację podwozia podczas jazdy. Dzięki osłonom jadąc po dużych kamieniach, głazach czy koleinach, nie musimy obawiać się uszkodzenia elementów wystających czy narażonych na otarcia i wgniecenia. Dodatkowo, zainstalowane progi boczne, pomagają podczas wsiadania i wysiadania, umożliwiają zastosowanie hi-lifta oraz zabezpieczają drzwi podczas ciasnych przejazdów przy drzewach i dużych głazach.

W zbudowanym przez nas samochodzie , zastosowaliśmy opony  o rozmiarze  33”, które założyliśmy  na 17 calowe felgi EVO Corse . Zastosowanie mniejszego rozmiaru felgi pozwoliło na zastosowanie opony o wyższym profilu, co w praktyce przyczyniło się do lepszej trakcji i komfortu podczas jazdy w terenie. Wybrane felgi łączą w sobie estetykę z wytrzymałością sprawdzoną na rajdzie Dakar, co czyni je idealnym wyborem dla auta wyprawowego. Dodatkowo poprzez zastosowanie felgi z odpowiednim ET uzyskaliśmy zamierzony efekt rozstawu kół co bezpośrednio poprawia bezpieczeństwo oraz prowadzenie i sterowność auta. Miłym dla oka dodatkiem (będącym niejako gratisowym bonusem) jest uzyskanie bardzo atrakcyjnego  wyglądu samochodu.

Podwozie samochodu zostało zabezpieczone antykorozyjne.
Rama (także wewnątrz) i profile zamknięte zostały zabezpieczone woskami antykorozyjnymi.

2. NADWOZIE

Warn VR Evo 12 z liną syntetyczną. Dla zapewnienia optymalnych parametrów jej pracy specjalnie zaprojektowaliśmy płytę umożliwiającą umieszczenie jej w najwyższym punkcie oryginalnego zderzaka.

Snorkel to nie tylko przydatne rozwiązanie podczas jazdy przez głębsze przeszkody wodne, ale również ważny element ochrony silnika. Źródło zasysanego powietrza przez snorkel znajduje się najczęściej w najwyższym punkcie auta, a nie jak to ma miejsce w fabrycznym samochodzie w nadkolach, co przyczynia się do tego, że zasysane do silnika powietrze jest chłodniejsze i czystsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku jazdy w warunkach znacznego zapylenia, które może przyczynić się do szybszego zużycia poszczególnych podzespołów silnika.

Stalowy tylny zderzak otrzymał szeklę do wyciągania oraz belkę do haka holowniczego. Zderzak pozwoli nam na bezpieczne holowanie innych pojazdów w razie potrzeby, a także chroni tylną część samochodu podczas jazdy w trudnym terenie.

Alu-Cab 270 zapewnia ponad 10 m2 powierzchni chroniącej nas przed nadmiarem słońca lub deszczem.

3. ZABUDOWA

Kompaktowa nadbudowa przestrzeni ładunkowej pick-upa wyposażona w osobne miejsce do spania (dostępne bezpośrednio z wnętrza) i przestrzeń do dowolnego zagospodarowania np. na szafki, elementy wyposażenia kuchennego (zlew, kuchenka, lodówka) itp. Zaprojektowana w myśl praktycznych rozwiązań takich jak system szybkiego montażu akcesoriów, wytrzymałych drzwi umożliwiających montaż na nich koła zapasowego, dużych okien wyposażonych w moskitierę zapewniającą wentylację wnętrza oraz funkcjonalnego oświetlenia LED.

Naszym celem było stworzenie miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów potrzebnych podczas wypraw oraz zapewnienie możliwości gotowania wewnątrz oraz korzystania ze zlewu z ciepłą i zimną wodą. Zabudowa została wykonana z lekkich i wytrzymałych sklejek wyciętych w technologii CNC, a jej wnętrze mieści także ogrzewanie postojowe powietrzne, które zapewni nam ciepło podczas chłodnych wieczorów i nocy.

BORN FOR
ADVENTURE

4. ELEKTRYKA

Składającego się z dwóch akumulatorów zasilanych panelami solarnymi na dachu, możemy bez przerwy korzystać z lodówki która znalazła swoje miejsce w centralnej części zabudowy. Ogrzewanie czy ekspres do kawy może pracować nawet przez kilka dni, bez konieczności uruchamiania silnika . Specjalne przyłącze umożliwia podłączenie samochodu do zasilania 230 V, co daje pełną swobodę z korzystania ze wszystkich systemów samochodu zasilanych energią elektryczną, a także zapewnia pełne ładowanie wszystkich akumulatorów (rozruchowy i dodatkowy)

W samochodzie zamontowaliśmy zbiornik wody użytkowej, który zapewnia jej zapas w sytuacji braku możliwości korzystania z niej w terenie. Pozwala to na uzyskanie swoistego bufora na pokonywanej trasie czy biwakowania w miejscach w których dostęp do wody jest utrudniony.

Chcąc znacznie poprawić  jakość oświetlenia i jego zasięg zdecydowaliśmy się na montaż dalekosiężnych lamp LAZER Triple R 750 z wykorzystaniem dedykowanego zestawu montażowego do atrapy chłodnicy. Pozwoliło to na umieszczenie lamp w optymalnym dla ich pracy miejscu – poniżej linii maski samochodu.